ZOO Wroclaw Ptaszarnia

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Ptaszarnia

  Pawilony
Po 6 latach remontów, w dniu 7 czerwca 2021 r. ponownie otwarto pawilon Ptaszarni.
Ptaszarnia otwarta!

Zwiedzamy Ptaszarnię

Stając przed budynkiem Ptaszarni niemal trudno go poznać. Wyremontowana elewacja zachwyca detalami. Odnowione wejście główne zwraca uwagę piękną stolarką drzwi i płaskorzeźbami ptaków wpisanymi w portyk. Pojawiło się też, po lewej stronie, nowe wejście boczne, którym do budynku dostaną się osoby niepełnosprawne, bo prowadzi do windy. Tuż za wejściem głównym, w przedsionku, po prawej stronie znajduje się ciekawa ekspozycja jaj różnych gatunków ptaków oraz pomieszczenie hodowlane z inkubatorami. Po lewej zaś tablica z historią wymarłego gatunku – ptaka dodo, który jest patronem Fundacji Zoo Wrocław Dodo. Od tego miejsca ślady łap dodo prowadzą zwiedzających po pawilonie niczym przewodnik. Do głównej części pawilonu prowadzą przeszkolone, automatyczne drzwi, które rozsuwając się ukazują zabytkową, odnowioną i działającą fontannę. Po prawej i lewej stronie znajdują się duże woliery, w których mieszkają przedstawiciele Azji Południowo Wschodniej m.in. nikobarczyk zwyczajny, bezszpon, koroniec plamoczuby, czy szpak balijski. Dalej, ślady ptaka dodo, prowadzą w prawo do zaskakującej ekspozycji prezentującej dzioby różnych gatunków ptaków porównywanych do sprzętu kuchennego jak chochla czy narzędzi typu kombinerki. Można tu dowiedzieć się o funkcjach dziobów u ptaków, jak zdobywanie pokarmów, pielęgnacja, budowa gniazd, zaloty, karmienie młodych, czy nawet regulowanie ciepłoty ciała. I tu pojawia się niespodzianka – jednym z ptaków jest dodo! Teraz wyjaśnił się napis z tablicy o dodo „Podczas spaceru po Ptaszarni szukaj śladów obecności dodo. Może odnajdziesz informacje dotyczące tego wymarłego gatunku?”, który mobilizuje do wzmożonej czujności - czy jeszcze gdzieś dostrzeżemy ślady tego wymarłego gatunku.

Kolejnym przystankiem, po kilku krokach, są woliery dla pojedynczych, najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków azjatyckich. Są to przede wszystkim dzioborożce – palawańskie i białodziobe. Vis a vis znajduje się trzecia duża woliera, w której mieszkają gatunki pochodzące z Ameryki Południowej, jak arasari czarnogłowy, czakalaka bura i słonecznica. Najbardziej charakterystyczne i ciekawe gatunki dla tego kontynentu znajdziemy też na muralu, który zamyka tę część alei. Za to obok zobaczymy niezwykły gatunek pochodzący z Nowej Gwinei i należący do rodziny ptaków rajskich – czarownika. Towarzyszy mu kolejny mural z wymarłym, endemicznym gatunkiem dużego ptaka z tej samej wyspy – moa.

W tym miejscu czeka nas przystanek. Oto tropy doprowadziły nas do repliki szkieletu ptaka dodo.

Wchodząc do kolejnej alei mijamy mural prezentujący gatunki Azji Południowo Wschodniej i inny, prezentujący różne rodzaje piór, by dojść do papuzich przedstawicieli Ameryki Południowej – kakadu różowej, amazonki pąsowej, ary niebieskogłowej i szafirowej. Zaś dosłownie za rogiem, we wnęce, znajduje się kolejna ciekawa ekspozycja. To prezentacja rodzajów gniazd, jakie budują różne gatunki ptaków w zależności od tego miejsca występowania, więc środków jakimi dysponują w danym środowisku – gałęzie, liście, glina, czy kamenie.

Nowoczesne rozwiązania

Ptaszarnia to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych budynków na terenie wrocławskiego zoo, który jest projektem autorstwa Carla Schmidta. Otwarto go 9 czerwca 1889 r. W latach kryzysu 1921-1927, gdy zoo było zamknięte, w pawilonie tym działała ekskluzywna kawiarnia MOCCA. Po wojnie był pierwszym pawilonem udostępnionym dla zwiedzających, otwarto go już w lipcu 1948 r. Nigdy nie przeszedł remontu generalnego, a ostatnie prace miały w nim miejsce w latach 1967-1971. Wymagał więc nie tylko prac budowlanych, ale przede wszystkim modernizacyjnych, w tym głównie termoizolacyjnych by mógł służyć jako dom dla egzotycznych, zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków.

W pierwszej kolejności zoo zadbało o przeszklony dach. Został wyremontowany w 2016 roku. Zakończony właśnie remont objął dużo szerszy zakres – od elewacji, przez elektrykę, sieć wodno-kanalizacyjną, po termoizolację. Dzięki tym pracom stworzono idealne, stabilne warunki dla egzotycznych ptaków. „Smaczkiem” dla zwiedzających, a komfortem dla ptaków, są zamontowane w wolierach deszczownice, które raz dziennie  pozwalają imitować opady w lesie deszczowym. Zatem zwiedzający powinni przygotować się na tropikalne temperatury i wysoką wilgotność, a także ptasie trele podczas kąpieli.

W ramach prac budowlanych odtworzono m.in. zabytkowy układ słupów oraz detale architektoniczne. W miejsce kilkunastu wolier wewnątrz budynku powstały cztery, z których trzy mają powierzchnię 80 m2 i jedna około 30 m2. Zamieszkały już w nich pierwsze ptaki z Azji Południowo Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei. Pozostałe dwanaście bocznych, istniejących wcześniej wolier, zostało wyremontowanych i powstała nowa opcja łączenia ich po dwie, w zależności od potrzeb hodowlanych.

Ważnymi modernizacjami są również panele słoneczne na dachu, które zaspakajają zapotrzebowanie budynku na energię, a nawet na przesyłanie nadwyżek do innych części zoo. W ramach remontu zainstalowano tu również podnośnik, dzięki któremu budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- To była trudna inwestycja. Ptaszarnia to budynek zabytkowy, pod opieką konserwatora, więc pod względem materiałowym i technologicznym, należało nawiązać do jego historycznego charakteru. Jednocześnie należało dokonać prac modernizacyjnych, bo ostatni raz remontowano go ponad 50 lat temu. Aby podkreślić jego piękno zdecydowaliśmy się między innymi na odsłonięcie kolumn, które wcześniej zabetonowano w ścianach, czy renowację zabytkowej fontanny. Z modernizacji warto wskazać termoizolację, wymianę sieci elektrycznej, ciepłowniczej, czy wodociągowej i nowe zaplecze hodowlane. Jest też tu mnóstwo „smaczków”, które powstały z myślą o mieszkańcach Ptaszarni i zwiedzających - podsumowywał Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław.

Środki unijne i nie tylko

Do tej pory wrocławskie zoo zrealizowało kilkanaście projektów o wartości około 30 mln zł z zewnętrznym wsparciem finansowym UE, które wyniosło ponad 10 mln zł. Środki te pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Disney Conservation Fund, Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – programu sektorowego Leonardo da Vinci, programu Strategicznego Partnerstwa Erasmus+ dla zawodowego szkolenia dorosłych, Europejskiego Obszaru Gospodarczego z funduszy pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Dzięki nim powstały m.in. Ostoja wilków, Terytorium Panter, Odrarium, czy multimedialny pawilon edukacyjny „Klimat, zwierzęta, ludzie”.  Ponadto pozyskane środki pozwoliły na przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i całych rodzin oraz na podnoszenie kwalifikacji pracowników zoo poprzez staże zagraniczne.

PROJEKT RPO WD

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020

Nazwa projektu: Termomodernizacja i przebudowa budynku Ptaszarni z zastosowaniem nowoczesnych technologii OZE i zachowaniem zabytkowego charakteru budynku”

Cele projektu:

Celem głównym projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku Ptaszarni we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Projekt przyczynia się do realizacji celów strategicznych zakładanych w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Wrocławia.

Charakterystyka budynku:

Założenia architektoniczne

W związku z tym, że jest to budynek zabytkowy, pod opieką konserwatora, główną zasadą projektu remontu było nawiązanie, pod względem materiałowym i technologicznym, do realizacji już wykonanych na terenie ZOO oraz do historycznego charakteru.

Wartość inwestycji: 6 824 050,78 zł brutto.

Wartość dofinansowania RPO WD: 2 613 599,74 zł brutto.

Okres realizacji: 2016-11-18 do 2020-11-10 r.

Planowane efekty:

PROJEKT WFOŚiGW

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony

Nazwa projektu: Oprawa edukacyjna zabytkowego pawilonu Ptaszarni w Zoo Wrocław (Priorytet nr 5 Edukacja Ekologiczna).

Cele projektu:

Wyposażenie pawilonu Ptaszarni w celu kształtowania prawidłowych postaw ekologicznych poprzez edukację ekologiczną.

Wartość inwestycji: 136.635,06 zł.

Wartość dofinansowania WFOŚiGW: 68.317,53 zł.

Okres realizacji: 01.12.2020 r. - 01.06.2022 r.

Zadania:

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider