ZOO Wroclaw ODRARIUM

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

  Pawilony
Zobacz również: Rośliny OdrariumRyby OdrariumŻółw błotny

Ekspozycja fauny i flory rzeki Odry otwarta w 2015 r.

Choć ogród zoologiczny kojarzy się ze zwierzętami egzotycznymi, to w myśl powiedzenia swego nie znacie, cudze chwalicie wzbogaciliśmy Akwarium o nową, zewnętrzną ekspozycję rodzimej fauny i flory. Powstał interesujący, unikatowy kompleks czterech zbiorników wodnych, reprezentujących górną, środkową i dolną Odrę oraz jej starorzecze. Zamieszkuje tu około 30 gatunków ryb oraz 40 gatunków roślin reprezentujących ekosystem drugiej co do wielkości rzeki Polski i naszej sąsiadki. Dodatkowo wiosną 2016 r. przy Odrarium zamieszkały rodzime żółwie błotne, a w 2019 dobudowano wybieg dla wydr.

Bonusem jest możliwość podglądnięcia zespołów filtrów, których zadaniem jest między innymi, ciągłe utrzymywanie właściwych parametrów wody w każdym ze zbiorników. Mamy nadzieję, że dzięki tej nowej ekspozycji przybliżymy Wam faunę i florę Odry, od jej źródeł, aż po jej dolny bieg.
Odrarium - wiodk (od prawej) na starorzecze, środkową i dolną Odrę

HISTORIA ODRARIUM

fundusz_1181Projekt Odrarium opracowała pracownia architektoniczno-budowlana CREO PROJECT z Wrocławia.

Zadanie o nazwie "Budowa ekspozycji ekosystemu rzeki Odry - ODRARIUM" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wartość ogólna przedsięwzięcia: 3 295 575,86 zł netto

Wysokość i forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu: Dotacja - 2 800 000,00 zł netto

www.fos.wroc.pl

Wejście do Odrarium Symboliczne źródło Odry Symboliczny bieg Odry - Odrarium Filtry zbiorników w Odrarium 
Odrarium Odrarium Odrarium Odrarium  
Górna Odra Starorzecze Środkowa Odra Dolna Odra

ALBUM FOTOGRAFICZNY pt. ODRA

ZOO Wrocław Sp. z o.o. wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydało album fotograficzny pod tytułem "ODRA" ze zdjęciami Mikołaja Nowackiego.

Głównym celem projektu jest edukacja ekologiczna poprzez zaprezentowanie ogromnych walorów przyrodniczych rzeki Odry od jej źródeł w Górach Odrzańskich aż do ujścia do Roztoki Odrzańskiej przy Wybrzeżu Bałtyckim. Album „ODRA” jest osobistym esejem fotograficznym Mikołaja Nowackiego, który powstawał w latach 2008- 2013. „ODRA” dokumentuje piękno rzeki i różnorodne związki ludzi z naszą rzeką. Album prezentuje fotografie dotyczące rzeki Odry opisane w czterech językach (polskim, niemieckim, czeskim i angielskim).

Mikołaj Nowacki, autor zdjęć, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmował się również ochroną środowiska w międzynarodowym prawie kosmicznym, zawodowo poświęcił się swojej pasji- fotografii. Od 2004 r. pracuje dla gazet, magazynów i serwisów informacyjnych polskich i zagranicznych. W swojej pracy podróżował m.in. do Czadu, Chin i USA. Publikował m.in. w „The New York Times”, CNN Photos, „National Geographic”, „Le Monde”. Obecnie jest stałym współpracownikiem polskiej edycji „National Geographic Traveler”. Głównym przedmiotem fotoreporterskiego zainteresowania Nowackiego jest człowiek w swoim środowisku.

Fotoesej „ODRA” był publikowany w magazynach na całym świecie: „The New York Times”, „The Sunday Times Magazine” (Wielka Brytania), „ Neue Zürcher Zeitung” (Szwajcaria), „The Weekly Magazine” (Szanghaj, Chiny) i w polskiej edycji „National Geographic”. „ODRA”­ była wystawiana w USA w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku (2013) i w Chinach na festiwalu fotograficznym Xishuangbanna (2014).

Projekt wydania albumu fotograficznego „ODRA” doskonale wpisuje się w kampanię promocyjną nowej inwestycji we wrocławskim ZOO, ekspozycji ekosystemu rzeki Odry – ODRARIUM.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider