ZOO Wroclaw Nasza działalność

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Nasza działalność

  O ZOO
Zobacz również: Nagrody i wyróżnieniaSprawa konfiskaty tygrysówOchrona gatunkowaWieczór MarzeńTam byliśmyZOO i DODO na ratunek

Choć różnego rodzaju menażerie istniały już w starożytności, to za pierwszy współczesny ogród zoologiczny uznaje się wiedeńskie zoo, założone w 1752r. Od tego czasu ogrody zoologiczne przeszły długą drogę ewolucji.  Wraz ze zmianą podejścia do środowiska naturalnego, od maksymy „natura winna służyć człowiekowi” po „człowiek winien służyć naturze”, zmieniła się również rola ogrodów.

Działalność współczesnych ogrodów zoologicznych  to przede wszystkim: hodowla ginących gatunków zwierząt,  szeroko pojęta edukacja przyrodnicza, badania naukowe oraz rekreacja.  Wrocławskie zoo wspiera także działania na rzecz ochrony środowiska, poprzez dofinansowywanie projektów ochroniarskich na całym świecie, prowadzonych na rzecz zagrożonych gatunków w ich środowisku naturalnym. Dzięki wsparciu środków unijnych realizuje projekty np. rozwoju kompetencji pracowników czy kampanie edukacyjne.

Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Otwarty dla zwiedzających 10 lipca 1865r, w 2015r. obchodził 150-lecie. Posiada najbogatszą kolekcję zwierząt w kraju i jedną z bogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. W zoo mieszka obecnie około 12 000 osobników reprezentujących ponad 1 100 gatunków!

Jest członkiem prestiżowych organizacji branżowych jak EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) i WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) oraz funkcjonuje w oparciu o wytyczne  International Species Information System - Species 360 (Międzynarodowy System Informacji o Gatunkach).

W praktyce oznacza to, że ZOO Wrocław nie tylko włącza się w kampanie i programy na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, ale również, że postępuje etycznie i nie pozyskuje zwierząt w sposób nielegalny.
http://zimsblog.species360.org/ https://www.cites.org/    http://izea.net/

EAZA skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy, które muszą spełniać określone standardy w zakresie hodowli, prowadzenia działalności edukacyjnej i kulturalnej, czy prowadzenia lub uczestniczenia w programach ratowania gatunków. W Polsce do stowarzyszenia należy jedenaście ogrodów zoologicznych.

Corocznie z zajęć edukacyjnych organizowanych przez ZOO Wrocław korzysta około 40.000 dzieci i młodzieży . Są to zajęcia o charakterze terenowym i warsztatowym, interaktywne, na których uczestnicy poznają najciekawsze zagadnienia z dziedziny biologii, ekologii i ochrony środowiska. ZOO oferuje około 40 tematów opracowanych przez specjalistów z podziałem na różne kategorie wiekowe, pracujemy także z dziećmi niepełnosprawnymi.
Zajęcia edukacyjne

Współczesne ogrody zoologiczne to już nie tylko ekspozycja zwierząt, to przede wszystkim ochrona ginących gatunków. Większość mieszkańców ogrodów zoologicznych to gatunki wpisane na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków, na którą trafiają tylko te zwierzęta, których populacja w naturalnym środowisku zagrożona jest wymarciem. W ZOO Wrocław mieszkają też reprezentanci gatunków, które nie występują już w swoich naturalnych środowiskach: jak oryks szablorogi czy jeleń Dawida. Kolejnym działaniem w tej dziedzinie jest aktywne uczestnictwo wrocławskiego ogrodu w programach ochrony ginących gatunków, w tym m.in.:

Cikananga Wildlife Center - wspieranie fundacji ratującej endemiczne gatunki Indonezji, w tym świnię brodawkowatą i szpaka czarnoskrzydłego  - http://www.cikanangawildlifecenter.com
Pantanal Giant Armadillo Project – projekt ratowania pancernika olbrzymiego zamieszkującego Amerykę Południową  - http://giantarmadillo.org.br
Association Mitsinjo – ZOO Wrocław pełni funkcję konsultanta w tej organizacji ratującej płazy i drobne gady zamieszkujące Madagaskar - http://www.understoryenterprises.com/mitsinjos-conservation

Yayasan Adudu Nantu International - jest pozarządową organizacją mającą na celu zachowanie i ochronę jednego z ostatnich pierwotnych lasów deszczowych Celebesu - Nantu - wraz z jego florą, fauną i siedliskami - http://www.nantuforest.org

Okapi Conservation Projecthttp://www.okapiconservation.org/ - wspieranie ochrony populacji okapi w lesie Ituri w Kongo
Południowoafrykańska Fundacja Ochrony Ptaków Przybrzeżnych (SANCCOB) - http://www.sanccob.co.za/, zajmuje się niesieniem pomocy pingwinom afrykańskim i innym ptakom morskim zagrożonym wyginięciem. Skupia się szczególnie na ratowaniu zranionych, porzuconych, a nawet jeszcze niewyklutych pingwinów

Jesienią 2016 r. ZOO Wrocław powołało Fundację DODO, której zadaniem jest ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym.
Odwiedź stronę Fundacji: http://fundacjadodo.pl/pl/.

ZOO współpracuje na zasadach komercyjnych z wieloma instytucjami i firmami. Zakres tej współpracy prezentujemy w kolejnych zakładkach:
Zapraszamy również do zapoznania się z najważniejszymi korzyściami wynikającymi ze współpracy z ZOO Wrocław, w tym danymi statystycznymi. 

Pozostajemy również otwarci na Państwa sugestie, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania czy przygotujemy indywidualne oferty.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider