ZOO Wroclaw Na ratunek faunie Sahary

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Na ratunek faunie Sahary

2017-06-07
Na ratunek faunie Sahary

TAM BYLIŚMY! Sahelo - Saharan Interest Group – St. Luis, Senegal.

Jednym z priorytetowych celów działalności wrocławskiego zoo jest ochrona gatunkowa zwierząt w naturalnym środowisku. Angażujemy się w projekty rozsiane po całym świecie od Ameryki Południowej, gdzie współpracujemy z Giant Armadillo Conservation Program na rzecz ochrony pancernika olbrzymiego, przez Afrykę, gdzie w RPA pomagamy Fundacji SANCCOB ratować pingwiny przylądkowe, po Indonezję, gdzie Cikananga Conservation Breeding Center opiekuje się m.in. szpakami czarnoskrzydłymi i świniami brodawkowatymi. Staramy się sukcesywnie tę działalność rozszerzać i skupiać na sprawdzonych oraz efektywnych projektach, które pomagają zwłaszcza tym małym i mniej urodziwym (lub mało popularnym) zwierzętom. Do tego celu zoo powołało Fundację DODO.

Afryka i Azja to kontynenty, które najbardziej potrzebują wsparcia w ochronie gatunkowej. Obecnie włączamy się w działalność ratującą m.in. pingwiny przylądkowe, okapi, fenki czy oryksy szablorogie, ale chcemy rozszerzyć nasz zakres o inne gatunki w potrzebie. Stąd m.in. udział naszego przedstawiciela w spotkanu Sahelo - Saharan Interest Group, które w maju 2017 odbyło się po raz siedemnasty. Tym razem, na miejsce obrad ,wybrano pokolonialne i położone w delcie rzeki Senegal miasto St. Louis.

W spotkaniach tych organizowanych przez Sahara Conservation Fund biorą udział ludzie zainteresowani ochroną fauny i flory Sahary oraz Sahelu. Na co dzień pracują na wyższych uczelniach, w organizacjach i fundacjach badawczo – naukowych zajmujących się ochroną dzikiej przyrody. W tym roku uczestników było około 80-ciu, w tym Anna Mękarska – specjalista ds. ochrony zwierząt, która reprezentowała wrocławskie ZOO i Fundację DODO.

Celem spotkań jest dzielenie się pomysłami i projektami na rzecz ochrony dzikich zwierząt. Format spotkania obejmuje serię prezentacji i grup dyskusyjnych, które skupiają się na aktualnych tematach jak zanikanie siedlisk, badania terenowe bioróżnorodności, introdukcja i reintrodukuja, ochrona ex situ i inne.

Do najciekawszych referatów należały niewątpliwie te poświęcone reintrodukcji zwierząt, które przed laty wyginęły w tym regionie, a obecnie powracają do natury. Najlepszym przykładem jest oryks szablorogi, który po 40 latach powrócił na pustynię w Czadzie. Gatunek przetrwał dzięki hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych. Obecnie Sahara Conservation Fund prowadzi projekt reintrodukcji  w Czadzie – już ponad 100 oryksów powróciło tam na pustynię. Oryksy żyją też w parkach narodowych w Tunezji, Maroko i Senegalu. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć je w Rezerwacie Guembeul, w którym wizyta byłą ważnym punktem konferencji.

Wyjazd do Senegalu zaowocował również podjęciem współpracy, w ramach działalności Fundacji DODO, z African Aquatic Conservation Fund w dziedzinie badania i ochrony manatów afrykańskich oraz African Chelonian Institute w dziedzinie ochrony żółwi pustynnych.

Sahelo - Saharan Interest Group organizowane przez Sahara Conservation Fund.

Partnerzy

Bootstrap Slider