ZOO Wroclaw ODRARIUM

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

  Pawilony
Zobacz również: Rośliny OdrariumRyby OdrariumŻółw błotny

Ekspozycja fauny i flory rzeki Odry otwarta w 2015 r.

Choć ogród zoologiczny kojarzy się ze zwierzętami egzotycznymi, to w myśl powiedzenia swego nie znacie, cudze chwalicie wzbogaciliśmy kolekcję Akwarium o nową, zewnętrzną ekspozycję rodzimej fauny i flory. Powstał interesujący, unikatowy kompleks czterech zbiorników wodnych, reprezentujących górną, środkową i dolną Odrę oraz jej starorzecze. Zamieszkuje tu około 30 gatunków ryb oraz 30 gatunków roślin reprezentujących ekosystem drugiej co do wielkości rzeki Polski i naszej sąsiadki. Wiosną 2016 r. przy Odrarium zamieszkają rodzime żółwie błotne na nowo powstałym wybiegu.

Dodatkowym bonusem jest możliwość podglądnięcia zespołów filtrów, których zadaniem jest między innymi, ciągłe utrzymywanie właściwych parametrów wody w każdym ze zbiorników. Mamy nadzieję, że dzięki tej nowej ekspozycji przybliżymy Wam faunę i florę Odry, od jej źródeł, aż po jej dolny bieg.Odrarium - wiodk (od prawej) na starorzecze, środkową i dolną Odrę

 

Tabliczka sponsorska Ryba TaxiMiło nam również donieść, że w czerwcu 2015  mieszkańcy Odrarium zyskali przyjaciela w postaci firmy RYBA TAXI, która symbolicznie ich zaadoptowała.

taxi_ryba_logo_2953


HISTORIA ODRARIUM

Projekt Odrarium opracowała pracownia architektoniczno-budowlana CREO PROJECT z Wrocławia.

 

fundusz_1181

Zadanie o nazwie "Budowa ekspozycji ekosystemu rzeki Odry - ODRARIUM" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wartość ogólna przedsięwzięcia: 3 295 575,86 zł netto

Wysokość i forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu: Dotacja - 2 800 000,00 zł netto

www.fos.wroc.pl

Wejście do Odrarium Symboliczne źródło Odry Symboliczny bieg Odry - Odrarium Filtry zbiorników w Odrarium 
Odrarium Odrarium Odrarium Odrarium  
Górna Odra Starorzecze Środkowa Odra Dolna Odra

 

ALBUM FOTOGRAFICZNY pt. ODRA

ZOO Wrocław Sp. z o.o. wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydało album fotograficzny pod tytułem "ODRA" ze zdjęciami Mikołaja Nowackiego.

Głównym celem projektu jest edukacja ekologiczna poprzez zaprezentowanie ogromnych walorów przyrodniczych rzeki Odry od jej źródeł w Górach Odrzańskich aż do ujścia do Roztoki Odrzańskiej przy Wybrzeżu Bałtyckim. Album „ODRA” jest osobistym esejem fotograficznym Mikołaja Nowackiego, który powstawał w latach 2008- 2013. „ODRA” dokumentuje piękno rzeki i różnorodne związki ludzi z naszą rzeką. Album prezentuje fotografie dotyczące rzeki Odry opisane w czterech językach (polskim, niemieckim, czeskim i angielskim).

Mikołaj Nowacki, autor zdjęć, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmował się również ochroną środowiska w międzynarodowym prawie kosmicznym, zawodowo poświęcił się swojej pasji- fotografii. Od 2004 r. pracuje dla gazet, magazynów i serwisów informacyjnych polskich i zagranicznych. W swojej pracy podróżował m.in. do Czadu, Chin i USA. Publikował m.in. w „The New York Times”, CNN Photos, „National Geographic”, „Le Monde”. Obecnie jest stałym współpracownikiem polskiej edycji „National Geographic Traveler”. Głównym przedmiotem fotoreporterskiego zainteresowania Nowackiego jest człowiek w swoim środowisku.

Fotoesej „ODRA” był publikowany w magazynach na całym świecie: „The New York Times”, „The Sunday Times Magazine” (Wielka Brytania), „ Neue Zürcher Zeitung” (Szwajcaria), „The Weekly Magazine” (Szanghaj, Chiny) i w polskiej edycji „National Geographic”. „ODRA”­ była wystawiana w USA w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku (2013) i w Chinach na festiwalu fotograficznym Xishuangbanna (2014).

Projekt wydania albumu fotograficznego „ODRA” doskonale wpisuje się w kampanię promocyjną nowej inwestycji we wrocławskim ZOO, ekspozycji ekosystemu rzeki Odry – ODRARIUM.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider