ZOO Wroclaw Ochrona gatunkowa

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Ochrona gatunkowa

  Nasza działalność
Zobacz również: Kanczyl srebrnogrzbietyŁuskowceSaolaMilczące LasyFenki Karen BaumanProjekt KULANSTEPDekada bioróżnorodnościZadziwiające gatunkiZnajdź mnie na Filipinach

We wrocławskim ZOO żyje kilka tysięcy osobników reprezentujących ponad 1000 gatunków. Jedną z funkcji naszego obiektu jest hodowanie tych gatunków, które wyginęłyby bez podjęcia ochrony metodą ex situ (czyli poza miejscem naturalnego występowania). Niektóre gatunki, które można spotkać w ZOO, objęte są europejskim programem hodowlanym (EEP) lub mają założone księgi rodowodowe (ESB). Oznacza to, że europejskie ogrody zoologiczne i akwaria zrzeszone w stowarzyszeniu EAZA wymieniają między sobą informacje o chronionych zwierzętach, mogą też wymieniać się osobnikami.
Obecnie wrocławskie zoo wspiera, na różnych poziomach, cztery projekty ochrony gatunkowej:

Projekt Cikananga - www.cikanangawildlifecenter.com
Projekt Pancernik Olbrzymi - www.giantarmadillo.org.br
Projekt Mitsinjo - www.mitsinjo.org
Projekt Nantu - www.nantuforest.org


ZOO Wrocław na pomoc ginącym gatunkom
Świnia brodawkowata

Zgodnie z decyzją nr 87/2014 wydaną przez Dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w lutym 2014 roku, wrocławskie zoo po raz kolejny prowadziło zbiórkę funduszy na wsparcie projektów ochroniarskich. Tym razem ogród zdecydował się wesprzeć Fundację Cikananga Wildlife Center w Indonezji, której zadaniem jest prowadzenie jawajskiego ośrodka hodowli krytycznie zagrożonego gatunku endemicznego Indonezji – świni brodawkowatej. W sumie, zebrano 710,90 złotych na ratowanie tych zwierząt. Świnia brodawkowata występuje tylko na Jawie i okolicznych wyspach. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem głównie z powodu polowań. Gatunek ten jest ważny dla ekosystemu Jawy, ze względu na przekopywanie podłoża w lasach. Zarząd i pracownicy ZOO Wrocław  dziękują Państwu za zaangażowanie. Zaznaczamy, że finansując Fundację Cikananga Wildlife Center w Indonezji zapewnili Państwo środki na wyżywienie oraz medykamenty dla świń w indonezyjskim centrum hodowlanym na Jawie.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej akcji - każda złotówka to realna pomoc ginącym gatunkom.
Skarbonka, do której zbierane są fundusze, znajduje się w Terrarium wrocławskiego zoo.

projekty_ochrony_pancernik_200 projekty_ochrony_mitsinjo_200nantu_a3_768

 
Projekt Pancernik Olbrzymi.
Wspólnie z Centrum Technologii Audiowizualnych zapraszamy do bliższego poznania pancernika olbrzymiego. W pawilonie Małpiarnii można oglądać specjalnie przygotowany film animowany o tym rzadkim i wciąż mało zbadanym gatunku. W tym samym miejscu znajduje się też skarbonka w kształcie pancernika, z której zebrane fundusze przekazujemy na realizację międzynarodowego projektu badawczego Pantanal Giant Armadillo. Film edukacyjny przygotowało Centrum Technologii Audiowizualnych, zachęcamy do jego oglądnięcia tutaj. ceta_logo_biale_3386

 

projekty_ochrony_pancernik_200

Pancernik olbrzymi występuje na obszarze niemal całej Ameryki Południowej, a mimo to wciąż niewiele o nim wiemy. Głównym zadaniem wspieranego przez ZOO projektu badawczego jest przybliżenie najważniejszych cech tego gatunku oraz jego wpływu na środowisko. Inicjatywa ma na celu również pozyskanie funduszy na ochronę tych wyjątkowych zwierząt.

Film w języku polskim i angielskim zaprojektował i wykonał Bartłomiej Szlachcic, grafik komputerowy w CeTA.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider