Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

O jaju

  Poszukiwacze wiedzy

Nie takie jajo znane, jak go malujÄ……

SkÄ…d siÄ™ biorÄ… jaja? OczywiÅ›cie, ze sklepu! ;) Zwykle trafiajÄ… do naszej kuchni, a w okresie Å›wiÄ…tecznym tworzymy z nich maÅ‚e arcydzieÅ‚a… na miarÄ™ swoich umiejÄ™tnoÅ›ci. ;) Zanim jednak jaja trafiÄ… na nasz stóÅ‚, przyjrzyjmy siÄ™ wyjÄ…tkowym „jajcarzom” w Å›wiecie zwierzÄ…t.

 

  1. KukuÅ‚ka – jest pasożytem lÄ™gowym, co oznacza, że trudny okres wysiadywania i karmienia pisklÄ…t przerzuca na innych. Ofiarami jej potomstwa stajÄ… siÄ™ drobne ptaki z rodziny wróblowych (trzcinniczków, pliszek, pokrzewek, itd.). Jajo kukuÅ‚ki ma rozmiary podobne jak jaja gospodarza, dlatego trudno siÄ™ im zorientować w fatalnej omyÅ‚ce. Po wykluciu jest jeszcze gorzej: kukuÅ‚ka wykluwa siÄ™ szybciej i wypycha swoje przybrane rodzeÅ„stwo z gniazda.
  2. Różanka – sÅ‚yszeliÅ›cie być może o opiece nad potomstwem u ryb z rodziny pielÄ™gnicowatych? Nasza rodzima różanka także wykazuje troskÄ™ o swojÄ… latoroÅ›l – poprzez pokÅ‚adeÅ‚ko dÅ‚ugie na ok. 5 cm (sama ryba osiÄ…ga 5-8 cm) uwalnia ikrÄ™ do wnÄ™trza skójki lub szczeżui – sÅ‚odkowodnych małży.
  3. Grzbietoród amerykaÅ„ski – jemu dosÅ‚ownie dzieci zalazÅ‚y za skórÄ™! Po zÅ‚ożeniu jaj przez samicÄ™ i zapÅ‚odnieniu ich samiec wtacza je na grzbiet, gdzie obrastajÄ… naskórkiem matki. Po 3-4 miesiÄ…cach spod warstwy naskórka uwalniajÄ… siÄ™ kijanki. Czy was też swÄ™dzi, kiedy to czytacie?
  4. Kolczatka – wraz z dziobakiem tworzy rzÄ…d stekowców, czyli ssaków znoszÄ…cych jaja. Choć jest to wbrew temu co robi wiÄ™kszość ssaków, to jednak metoda musi siÄ™ sprawdzać, skoro stekowce żyjÄ… w niezmienionej formie od czasów prehistorycznych.
  5. Å»óÅ‚wie – o tym, że temperatura wpÅ‚ywa na pÅ‚eć żóÅ‚wi podczas ich rozwoju w jaju wiadomo byÅ‚o od dawna. SÄ…dzono, że to matka decyduje o tym, czy wylÄ™gnÄ… siÄ™ samce czy samice. Skrajne temperatury inkubacji wywoÅ‚ujÄ… rozwój samic . OgólnÄ… zasadÄ™ determinacji pÅ‚ci można opisać nastÄ™pujÄ…co: „Kobiety sÄ… gorÄ…ce, albo bardzo chÅ‚odne. Samce sÄ… ciepÅ‚e”. Jednak popularne dziÅ› okreÅ›lenie „gender” u żóÅ‚wi siÄ™ga jeszcze dalej – okazuje siÄ™, że badane przez naukowców z ChiÅ„skiej Akademii Nauk embriony żóÅ‚wi chiÅ„skich (Chinemys reevesii) dryfujÄ…ce w jaju przemieszczajÄ… siÄ™ w nim w jego cieplejsze lub chÅ‚odniejsze rejony, mogÄ…c wpÅ‚ynąć na swojÄ… przyszłą pÅ‚eć.
  6. Czerwonak – czyli inaczej flaming, znany ze swej różowoÅ›ci i dziwacznego dzioba ptak może nas swym jajem zaskoczyć: żóÅ‚tko jego jaja jest różowe. Powodem sÄ… obecne w diecie karotenoidy odkÅ‚adajÄ…ce siÄ™ nie tylko w skórze i piórach, ale także wnÄ™trznoÅ›ciach i przenikajÄ…ce do wnÄ™trza jaja.
  7. 15 – 20 cm Å›rednicy – to prawdopodobnie maksymalny rozmiar jaja. Nawet wÅ›ród olbrzymich dinozaurów znalezione kopalne dowody Å›wiadczÄ… o tym, że organizmy tak gigantyczne jak np. Amphicoelias lub Argentinosaurus mogÅ‚y skÅ‚adać jaja niewiele wiÄ™ksze od tych spotykanych u strusia!

O jaju

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider